ATRAKCJE

LATO na Podhalu

Na początek wspomnimy klasyczne, piesze wycieczki po górach i dolinach – nad Rusinową Polanę, Morskie Oko lub Dolinę Chochołowską. Odwiedziny w niżej położonych, ale równie malowniczych miejscach – jak choćby Zamek w Niedzicy – zagwarantują Wam też niesamowite zdjęcia na instagramowych profilach. Prawdziwe fotograficzne perełki możecie również upolować podczas spaceru z Polany Szymoszkowej do stacji Harenda – obie stacje są czynne, więc do najlepszych punktów widokowych możecie dotrzeć zarówno pieszo, jak też wygodną koleją!

Tym natomiast, którzy lubią podróżować na dwóch kółkach, polecamy podhalańskie i spiskie trasy rowerowe – są nie tylko wyjątkowo widowiskowe, ale też zadbane i dobrze wyposażone w punkty serwisowe. Zaplecze rowerowe niedaleko ośrodka Czorsztyn Ski czy trasa zjazdowa w Kotelnicy Białczańskiej spełniają wymagania początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów, natomiast wspomniana wyżej Harenda zadowoli fanów bardziej stromego i wymagającego terenu. Jeśli zastanawiacie się nad typowo rekreacyjnym wyjazdem w nasze strony, pomyślcie również o wspinaczce skałkowej, która przyciąga na południe Polski coraz większe grono sympatyków i jest dobrym początkiem przygody z wspinaczką wysokogórską!

W czasie lata, wraz z temperaturą wzrasta zainteresowanie wszystkimi atrakcjami wodnymi. A tych na Podhalu nie brakuje – począwszy od rozbudowanych, bogatych w atrakcje dla całej rodziny aquaparków – z których najbardziej znany jest ten w Zakopanem – aż po kąpieliska termalne z ofertą leczniczą i pełnym zapleczem wellness.

Innym sposobem na letnie orzeźwienie jest poszukiwanie “dzikich” miejsc – strumieni, potoków, o które nietrudno w naszym regionie. Woda w nich z reguły jest chłodna i krystalicznie czysta, dlatego idealna na letnie upały. Ciekawą alternatywą dla zimnych źródełjest kąpielisko na Polanie Szymoszkowej, którego wody posiadają status wód termalnych i naturalną, przyjemną temperaturę ok. 30 stopni. Gorąco polecamy Wam także odwiedziny nad Jeziorem Czorsztyńskim, gdzie znajdziecie nie tylko strzeżone kąpieliska, ale również sporo infrastruktury i sprzętu do uprawiania sportów wodnych oraz wędkowania!

Zima w Zakopanem i na Podhalu – co robić i dlaczego warto przyjechać?

Zima w Zakopanem i na Podhalu to przede wszystkim mnóstwo świetnie przygotowanych wyciągów narciarskich, wypożyczalnie sprzętu zimowego i szkółki narciarskie. Ale to nie wszystko! Podhale i Zakopane oferuje zimą znacznie, znacznie więcej!

Oczywiście trzeba o tym wspomnieć, bowiem Podhale jest stolicą polskiego narciarstwa. Na jego terenie funkcjonuje mnóstwo wyciągów, o różnym stopniu trudności, tak więc zarówno osoba początkująca, jak i narciarz z doświadczeniem znajdą to coś dla siebie. Co więcej, zróżnicowane trasy zwykle znajdują się w obrębie jednego kompleksu narciarskiego, tak więc dzieci mogą spokojnie uczyć się jeździć na oślej łączce pod okiem instruktora, a dorośli szusować po bardziej wymagających trasach.

Jeśli już o instruktorach mowa, to przy każdym stoku narciarskim znajduje się szkółka, gdzie można wykupić indywidualne lekcje z instruktorem. Nawet jeśli nigdy nie jeździliście na nartach, może warto się wreszcie odważyć? 🙂 W czasie ferii zimowych dla dzieci często organizowane są również zajęcia grupowe w szkółce – trwają zwykle 2-3 godziny, podczas których dzieci, pod opieką instruktorów dopracowują swoje narciarskie umiejętności, przy okazji świetnie się bawiąc.

Jeśli nie macie swojego sprzętu, do Waszej dyspozycji są wypożyczalnie, z fachową obsługą, która pomoże Wam dobrać odpowiedni rodzaj nart, czy deskę snowboardową. Można tam również wypożyczyć kaski, kijki, czapki, rękawiczki i naostrzyć narty.

Lodowiska

Ale białe szaleństwo to przecież nie tylko narty i snowboard. Na Podhalu jest kilka lodowisk, często zlokalizowanych przy wyciągach narciarskich – dzięki temu nie będzie kłótni, czy jechać na łyżwy, czy na narty – jedziecie w jedno miejsce i każdy jest zadowolony. Jeśli niekoniecznie lubicie plastikowe buciory z przyczepionymi do nich dwoma deskami, może zamienicie je na buty z dwoma ostrzami? Jazda na łyżwach jest świetną formą aktywnego spędzania czasu – nie dość, że poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie, to jeszcze dotlenia organizm i wprawia w świetny nastrój.

Lodowiska na Podhalu – być może w tym sezonie zimowym jeszcze jakieś przybędą

 • Zakopane:
  • Centralny Ośrodek Sportu – największe lodowisko na Podhalu (180m2), z bardzo dobrze utrzymaną nawierzchnią i torem lodowym, ul. Bronisława Czecha 1 (obok skoczni narciarskich)
  • Lodowisko przy Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Grunwaldzka (obok Parku Miejskiego)
  • Lodowisko przy Rondzie Solidarności, ul. Nowotarska 27
  • Lodowisko na Górnej Równi Krupowej, ul. Krupówki 73
  • Lodowisko przy Ośrodku Narciarskim HARENDA, ul. Harenda 21a, tuż obok wyciągu krzesełkowego
 • Białka Tatrzańska: lodowisko i miasteczko lodowe, ul. Środkowa 183, niedaleko Ośrodka Narciarskiego Kotelnica
 • Nowy Targ: Miejska Hala Lodowa, ul. Parkowa 14
 • Czarny Dunajec: kryte lodowisko, ul. Jana Pawła II 144
 • Poronin: lodowisko przy wyciągu narciarskim „U Gruloka”, ul. Tatrzańska 7d

Narciarstwo biegowe

Narty to przecież nie tylko zjazd ze stoku. Biegówki są coraz bardziej popularne, a odpowiedzią na to jest coraz więcej tras biegowych. Podhale to idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego: zróżnicowane trasy, zróżnicowane ukształtowanie terenu, wspaniałe widoki i możliwość wyboru miedzy trasami to tylko niektóre z zalet.

Trasy biegowe na Podhalu:

 • Zakopane:
  • trasa biegowa na Górnej Równi Krupowej – położona w centrum miasta, z pięknym widokiem na Giewont
  • trasa biegowa COS – jako jedyna na Podhalu posiada homologację FIS, sztucznie śnieżona, urozmaicona, znajduje się przy kompleksie skoczni narciarskich
  • trasy biegowe Pod Reglami – znajduje się na wzgórzach po północnej stronie Tatr, wspaniały widok na Pasma Gubałowskie, bardzo urozmaicone trasy
 • Kościelisko:
  • trasa Ośrodka Biathlonowego w Kirach, sztucznie śnieżona
  • trasa biegowa na Chotarzu – dobra trasa dla początkujących i zaawansowanych, piękne widoki
 • Ząb – trasa biegowa w najwyżej położonej wsi w Polsce! Przejazd nią jest okazją do podziwiania wspaniałej panoramy Tatr. Początek trasy – niedaleko kościoła w Zębie
 • Białka Tatrzańska – trasa biegowa Kotelnica Białczańska-Jankulakowski Wierch, sztucznie śnieżona i oświetlona, piękna panorama Tatr
 • Nowy Targ:
  • trasa przy Stacji Narciarskiej Długa Polana, jej zaletą jest sztuczne oświetlenie, znajdują się tu dwa tory do jazdy klasycznej i miejsce do jazdy łyżwą
  • trasa biegowa na lotnisku – długa i płaska trasa, bardzo dobra dla początkujących
 • Turbacz – dość wymagająca trasa, jednak widoki rekompensują wysiłek. Trasa biegnie z Obidowej na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz (1310 m.n.p.m.)

Górskie wycieczki

Tatry zimą to coś wspaniałego. Wyglądają zupełnie inaczej niż latem, kiedy to tłumy turystów wędrują po najpopularniejszych szlakach. Zimą w Tatrach jest spokojnie, a góry odsłaniają swoje groźniejsze, ale jakże wspaniałe oblicze. Zimą, przy sprzyjających warunkach pogodowych warto wybrać się do dolinek reglowychKościeliskiejChochołowskiej, Strążyskiej, Białego, Olczyskiej, przejść Ścieżką nad Reglami, do Morskiego Oka, czy wejść na Nosal lub Kalatówki – nawet jeśli znacie te miejsca z letnich wycieczek, w odsłonie zimowej prezentują się zupełnie inaczej, jakbyście byli w zupełnie innym miejscu.

Przy dobrej pogodzie, jeśli dysponujecie odpowiednim sprzętem i umiejętnościami warto wybrać się nad Czarny Staw Gąsienicowy, Kasprowy, czy w Tatry Zachodnie.

Zimowe kuligi

Przejażdżka saniami, ciągniętymi przez konie w piękny, mroźny, słoneczny dzień? A może kulig z pochodniami w zimowy wieczór, zakończony ogniskiem z pieczeniem kiełbasek? Przejażdżka zimowym zaprzęgiem to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ci ostatnio dodatkowo mogą rozgrzać się góralskim grzańcem 🙂 Oferta zimowych kuligów jest naprawdę obszerna: przejażdżka po Zakopanem, jazda zaśnieżonymi dolinami, z ogniskiem, albo biesiadą w góralskim szałasie, przy akompaniamencie kapeli góralskiej, kulig bożonarodzeniowy, kulig sylwestrowy i noworoczny… Jest w czym wybierać 🙂

Kumoterki

Lub inaczej Parada Gazdowska, jest to cykliczne wydarzenie, będące góralską tradycją – takie imprezy odbywały się już podobno w latach 30. XX wieku. Rodziny góralskie z całego Podhala prezentują swoje konne zaprzęgi, aby następnie wystartować w wyścigu. Oprócz wyścigów w saniach, są również zawody skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, którego sam powozi) i ski-skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, na którym siedzi jeździec). Cała impreza jest bardzo widowiskowa i niezwykle interesująca. Wspaniała zabawa gwarantowana!

Kumoterki zwykle odbywają się w styczniu i lutym, różnych miejscowościach Podhala: Zakopanem, Białym Dunajcu, Poroninie, Kościelisku, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Ludźmierzu, Małym Cichem, Szaflarach i Zakopanem.

Lodowy labirynt

Od niedawna, każdej zimy teren obok skoczni narciarskiej w Zakopanem zamienia się w największy w Polsce Lodowy Labirynt. Jego korytarze liczą kilkaset metrów! Obok znajduje się również Lodowy Zamek.

Artykuł strony: https://zakopane.com/2017/11/zima-w-zakopanem-i-na-podhalu/